Minden olyan járművet, amely veszélyes anyagot szállít, kötelező ADR táblával ellátni. Ezek a téglalap alakú, narancssárga színű táblák fekete kerettel vannak szegélyezve, és a veszélyes anyagok szállításának egyértelmű jelzésére szolgálnak. Bár néhány ADR tábla üresen hagyott, a legtöbb esetben különböző számok láthatók rajtuk.
Az ADR tábla kapcsán itt érhetsz el bővebb információkat! Az ADR táblák használata nem minden esetben egyforma, attól függően változik, hogy milyen típusú szállításról van szó. Ha a jármű küldeménydarabos szállítást végez – vagyis kisebb, külön csomagolt egységeket szállít –, akkor a táblán nem szükséges számokat feltüntetni. Elegendő, ha az ADR szabályzatban előírt narancssárga tábla jelzi, hogy veszélyes anyagot szállítanak. Más a helyzet, ha ömlesztett vagy tartályos szállítást végez a jármű. Ilyenkor a tábla mindig számokkal is jelzi, hogy pontosan milyen veszélyes anyag található a raktérben. Egyes táblákon az is előfordulhat, hogy a veszélyt jelző szám előtt „X” betű szerepel. Ez azt jelenti, hogy az adott anyag vízzel veszélyesen reagál. Ilyen esetekben a víz használata csak szakértői jóváhagyással történhet, mert helytelen beavatkozás súlyos következményekkel járhat.
A felső szám a veszélyt jelző szám – ez a veszélyességi osztályra utal, vagyis arra, hogy az anyag milyen jellegű kockázatot hordoz magában (például gyúlékony, robbanásveszélyes, mérgező vagy maró hatású). Ha a szám valamelyik jegye megkettőződik (például „88”), az azt jelzi, hogy a veszély különösen súlyos vagy fokozott mértékű. Az alsó szám az úgynevezett UN-szám – ez az anyagazonosító szám, amely az adott veszélyes anyag egyedi azonosítója. Az UN-szám pontosan meghatározza, hogy melyik anyagot szállítják, így lehetővé teszi a megfelelő biztonsági intézkedések alkalmazását.