A múlt század első felében még sokkal elterjedtebb volt, hogy a házaknál a növénytermesztés mellett a jószágok tartására is nagy hangsúlyt fektettek. Ma már ez jóval ritkább, hiszen a városiasodás következtében a népesség túlnyomó része társasházakban, lakásokban él. A hús, illetve tejtermékek előállításának feladata így az iparra hárul, ekkora méretekben azonban kézi erővel ezek a folyamatok nem kivitelezhetők.
Az állattartás gépei tehát központi szerepet játszik a megfelelő hatékonyság elérésében. Egy ilyen vállalkozás kapcsán ugyanakkor különösen körültekintően kell eljárni, méghozzá több okból kifolyólag is. Egyrészt a legkisebb hiba is komoly következményekkel járhat, lévén akár egy apró tévedés is az állomány egészségét veszélyeztetheti. Emellett arról sem szabad megfeledkezni, miszerint az állattartás gépei jellemzően igen nagy bekerülési költséggel rendelkező eszközök, így aztán nem mindegy, a beruházások során melyik modellek mellett tesszük le a voksunkat. Ezt természetesen nagyban befolyásolja a pontos tevékenységi kör, de a megtérülés precíz kalkulációja nem maradhat el.
Ennek során azzal is számoljunk, hogy az állattartás gépei rendszeres karbantartást igényelnek. Ez nem csak alapos szervezés kérdése, de azt is szem előtt kell tartani, egy-egy meghibásodás vajon mekkora kiesést jelent, ha nem tudjuk azonnal pótolni a szóban forgó eszközt. Nagyobb ipartelepek esetében ezért aztán az az optimális, ha a masinák állapotának felügyeletét egy külön szakavatott munkatárs látja el. Az állattartás gépei kialakításuknak köszönhetően és a felhasználási módnak megfelelően ugyan rendkívül strapabírók, de nagyban lassíthatjuk az amortizációt, ha odafigyelünk a rendszeres takarításra és a tárolásra. Használaton kívül mindenképpen fedett helyen ajánlott parkoltatni az eszközöket, így az időjárás viszontagságai nem okoznak károkat a szerkezetekben.